Європейське суспільство приділяє значну увагу питанням захисту прав і свобод національних меншин, зокрема інтеграції в суспільне життя ромської національної меншини.
Правовий статус представників ромської національної меншини визначено у міжнародному та національному законодавстві України.
З врахуванням вимог статті 1Закону України «Про національні меншини в Україні» представникам ромської національної меншини які є громадянами України та на території Українигарантуються рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення.
Усі громадяни України користуються захистом держави на рівних підставах. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, держава виходить з того, що вони є невід’ємною частиною загальновизнаних прав людини.
Інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини на сьогодні є соціально значущим питанням.
З метою створення належних умов для захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини, забезпечення рівних можливостей для її участі у соціально-економічному та культурному житті держави Указом Президента України від 08.04.2013 р. № 201 схвалено Стратегію захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року.
Основними завданнями з реалізації Стратегії є сприяння правовому, соціальному захисту ромів, сприяння їх зайнятості, підвищення освітнього рівня, забезпечення охорони здоров’я ромів, поліпшення житлово-побутових умов ромів, задоволення культурних та інформаційних потреб ромів.
Нововолинський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області, на виконання основних завдань Стратегії, зокрема, щодо забезпечення рівних можливостей ромської національної меншини в частині реєстрації народжень, інформує про наступне.
Протягом 2016 року, у фронт офісі Акушерсько-гінекологічного відділення Нововолинської центральної міської лікарні було проведено державну реєстрацію новонародженої дитини, матір’ю якої є громадянка України , представниця ромської меншини, малограмотна, яка не вміла ні читати ні писати.
В присутності представника Нововолинської центральної міської лікарні, матір’ю дитини було подано заяву про державну реєстрацію народження відповідно до ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України, безпосередньо в пологовому будинку.
Державна реєстрація народження була проведена з дотриманням норм чинного законодавства, на підтвердження факту державної реєстрації видано свідоцтво про народження та витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян «Про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька згідно ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України» та вручено матері дитини безпосередньо у закладі охорони здоров’я.
Вважаємо, що державна реєстрація народження стала вільно доступною для усіх дітей, незважаючи на їх етнічне походження та соціальний статус!
Начальник Нововолинського МВ
ДРАЦС ГТУЮ у Волинській області Л.Савік