На сайті 26 гостей та відсутні користувачі

Жителю міста ЖИТЕЛЮ МІСТА Правова приймальня Народження дитини в Криму: як отримати українське свідоцтво про народження

Народження дитини в Криму: як отримати українське свідоцтво про народження

Створено: Середа, 31 травня 2017, 11:42
Перегляди: 1366
Поділитися

 

 

З проблемою реєстрації дитини, народженої на тимчасово окупованій території, стикаються сотні громадян України. Батьки, що зберегли українське громадянство та бажають отримати таке ж громадянство для своєї дитини, стали «заручниками ситуації». Медичні довідки, що видаються медичними закладами на тимчасово окупованій території та засвідчують факт народження дитини, відповідно до українського законодавства не породжують юридичних наслідків, а отже на підставі них в Україні не можуть бути видані свідоцтва про народження дитини. Розглянемо, що можна зробити у такому випадку.

Для вирішення такого питання батькам доведеться звертатися до суду з заявою про встановлення факту народження дитини.

Статтею 144 Сімейного кодексу України передбачено обов’язок батьків зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Так, згідно з ч. 1, 3 та 4 ст. 144 СК Українибатьки зобов’язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Невиконання цього обов’язку є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом. Реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові. Реєстрація народження дитини засвідчується свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків.

Згідно з п. 4 ч. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» за відсутності документа закладу охорони здоров’я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особина тимчасово окупованій територіїта їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Частиною 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті,є недійсним і не створює правових наслідків.

Таким чином,у разі звернення батьками дитини до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану на території України з заявою про видачу свідоцтва про народження дитини їм буде відмовлено у реєстрації народження дитини у зв’язку з тим, що державні органи на території України не визнають документів, виданих «державними органами» на території, не підконтрольній Україні.

Отже, отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану України заявникам неможливо,оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження дитини відповідно достатті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Єдиним виходом у цій ситуації єзвернення до суду з заявою про встановлення факту народження дитини(в порядку статті 2571ЦПК України).

24 лютого 2016 року набрав чинності Закон України  «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України» № 990- VIII від 04.02.2016р.

Цим законом Цивільний процесуальний кодекс України доповнено статтею 2571та спрощено порядок реєстрації на території України смерті або народження особи, яка померла або народилась на тимчасово окупованій території України.

Частиною 1 статті 2571ЦПК України визначено, що  заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Справи про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема,мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків(ч. 2 та ч. 3 ст. 2571ЦПК України).

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України,підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання (ч. 4 ст. 2571ЦПК України).

Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи (ч. 5 ст. 2571ЦПК України).

Отже, з аналізу ст. 2571ЦПК України можна виділити наступніособливості встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території:

 • можливо звернутися  з заявою про встановлення факту народження дитини до будь-якого суду України, незалежно від місця його розташування, за межами такої території;
 • заява про встановлення зазначеного факту розглядається судом невідкладно з моменту надходження такої заяви;
 • ухвалене судове рішення звертається до негайного виконання;
 • апеляційне оскарження судового рішення не зупиняє його виконання;
 • копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу ДРАЦС за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

Особливо звертаємо увагу на те, що в заяві про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, відповідно до ст. 258  ЦПК України, має бути також зазначено наступне:

1) який факт заявник просить встановити та з якою метою;

2) причини неможливості одержання  документів, що посвідчують цей факт;

3) докази, що підтверджують факт.

Розглядаючи справи про встановлення факту народження, суд перевірятиме наступнідокументи та докази:

 • висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про відмову у видачі свідоцтва про народження;
 • документи на підтвердження місця проживання особи;
 • повноваження особи для звернення до суду з зазначеною заявою та участі в суді;
 • докази, які достовірно підтверджують факт народження особи у певний час;
 • медичні довідки;
 • пояснення заявників та покази свідків, які підтверджують факт народження;
 • інші докази, які містять інформацію про обставини, що мають значення для справи.

Начальник Нововолинського міського відділу ДРАЦС

ГТУЮ у Волинській області                                                               Л.В. Савік