Жителю міста ЖИТЕЛЮ МІСТА Правова приймальня Адміністративна відповідальність за несвоєчасну реєстрацію народження дитини

Адміністративна відповідальність за несвоєчасну реєстрацію народження дитини

Створено: Вівторок, 27 вересня 2016, 10:52

Немає нічого найщасливішого і прекраснішого ніж народження дитини та радість батьківства! Народження дитини для кожної сім`ї - чи не найголовніша, найважливіша подія у житті.

Тепер у батьків стало набагато більше радісних турбот і проблем, головним винуватцем яких є малюк. Але, слід пам’ятати, що з моменту народження малюк є громадянином нашої держави, який згідно з чинним сімейним законодавством має правовий статус дитини, та права і інтереси якого забезпечуються і охороняються державою. Забезпечуючи виконання прав та інтересів дитини, держава покладає ряд обов’язків на її батьків, закріплюючи їх законодавчо, оскільки, предметом основної турботи та основним обов’язком батьків є забезпечення інтересів дитини.

Необхідність державної реєстрації народження встановлюється нормами Цивільного кодексу України. Згідно статті 49 Цивільного Кодексу народження фізичної особи є актом цивільного стану, який підлягає державній реєстрації відповідно до закону. Адже акти цивільного стану — це реєстрація у встановленому порядку фактів, з якими закон пов’язує виникнення, зміну або припинення у громадян прав і обов’язків. При державній реєстрації народження — це виникнення взаємних прав і обов’язків батьків і дитини.

Згідно ст. 121 СКУ права та обов’язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому державним органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку встановленому ст.ст. 122 та 125 СКУ.

Державна реєстрація актів цивільного стану є правовим інститутом у державі, спрямованим на забезпечення реалізації прав і свобод громадян, а актові записи, складені державним органом державної реєстрації актів цивільного стану, є безспірними доказами засвідченого в них факту і як правило, не потребують додаткових доказів.

Відповідно д пункту 3 статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою – не пізніше трьох днів.

Сімейним кодексом України, зокрема статтею 144, на батьків покладено обов’язок зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану.

Невиконання цього обов’язку є підставою для покладення на батьків відповідальності, передбаченої частиною 2 статтею 212-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в якій зазначено, що несвоєчасна без поважної причини реєстрація батьками народження дитини в державних органах реєстрації актів цивільного стану тягне за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до пункту 22.5 статті 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» неоподаткований мінімум доходу громадян становить 17 грн.

Статтею 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення посадовим особам органів державної реєстрації актів цивільного стану надано право складати протокол про адміністративне правопорушення у відношенні батьків чи одного з них, у разі несвоєчасної реєстрації народження дитини.

Тож, шановні батьки, своєчасно зверніться до органу державної реєстрації актів цивільного стану для проведення державної реєстрації народження вашої дитини та почніть життя нового громадянина без правопорушень.

Начальник Нововолинського міського відділу ДРАЦС                    Л.В. Савік